Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 25 z 39

Wątek: Monitor LCD - co i jak ?

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    16

Monitor LCD - co i jak ?

Witam serdecznie :)

Zbliżają się święta, więc pasowało by sprawić sobie jakiś prezent (rzecz jasna od mikołaja :p). Mi aktualnie przydał by się nowy monitorek, bo od starej wysłużonej CTRki 17" już oczy bolą :/

Więc kilka podstawowych pytań ze względu na to iż w LCD nie bardzo się orientuję :
    - panorama czy kwadrat ?
    - ile cali ? (wydaje mi się że na dzisiejsze czasy to 20+ się ładnie prezentuje)
    - no i oczywiście jaki konkretnie model :)

Zastosowanie ?
    Przede wszystkim filmy i grafika (tutaj chyba panorama na + ?), ale czasem także się z przyjemnością pogra :)

Zależy mi na tym aby barwy były dobrze odwzorowane, obraz był żywy, w filmach i grach nie występowało tzw. smużenie ... ach, i kąty widzenia (bez zmiany barwy itp) jak największe, bo filmy zarówno z rodzinką jak i w pozycji 'poziomej' podczas procesu usypiania :D

Coś tak mi się wydaje że mam dość wygórowane wymagania bo chyba pomieszałem właściwości różnych matryc ... no ale nic, oddaje się w wasze ręce i mam nadzieję że mnie oświecicie w tym temacie :)

Pozdrawiam serdecznie.
    Manky
    Masz Rapid Premium ? Podziel się ; (

Moderator Awatar np15
    Siła reputacji
    19
    Przede wszystkim zaglądnij do tematu:
    http://forum.softmania.pl/showthread.php?t=27623

Z własnego doświadczenia mogę polecić monitor ASUS 19" VW 193D-B, spisuje się ok, szczególnie przyjemnie się ogląda na nim filmy. Wcześniej przez niemal 3 lata katowałem LCD 19" kwadrat od Acera, z początku trudno było sie przwyczaić, ale z czasem starsznie spodobał mi się widok panoramy. No ale być może chcesz coś lepszego, dobrze by było jak podałbyś budżet, którym dysponujesz na zakup.
    Kliknij, to nic nie kosztuje, innym pomoże:1 & 2 & 3 :thanks:

Moderator Awatar Koniu
    Trofea
    Siła reputacji
    19
    heh no każdy by taki chciał :D więc faktycznie pytanie to jaki budżet, oraz powiedz czy grafiką zajmujesz się na co dzień czy raczej amatorsko?

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    16
    Zależy co rozumiesz pod pojęciem amatorsko :p
    PSa używam do robienia stron i innych pierdół, czasem coś porysuje na tablecie.

Co do 19stek ... ktoś kiedyś mi powiedział że już lepiej kupić 17 bo to jest to samo tylko że na 19 jest to sztucznie powiększone.
    Ten temat który podałeś już przeglądałem, ale z doświadczenia wiem że 7 miesięcy w świecie komputerów to jest bardzo długo, więc pytam tutaj :)

Budżet ? Oczywiście najlepiej jak najmniej :p Myślę że w miarę rozsądna cena to ~1,5k pln a górna granica to 2,5k, choć preferuje te dolne :)

#Edit:
    Ach jeszcze jedno ... mile widziany widescreen, czy jak to sie tam zwie :p
    Ostatnio edytowane przez Manky ; 05-12-08 o 14:08

Moderator Awatar Koniu
    Trofea
    Siła reputacji
    19
    w takiej kwocie to można już wybierać :)
    z tego niższego pułapu cenowego polecam:
    http://www.agito.pl/powyzej-19/samsu...52.331134.html
    albo wersja z hubem usb i matową obudową: http://www.agito.pl/powyzej-19/samsu...52.331140.html
    więcej kasy chyb nie ma co pchać w monitor, a te wyglądają na bardzo dobre

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    16
    A jak się w nim mają kąty widzenia ?(tzn, żeby nie zmieniało barwy ani niczego innego, głównie w pionie, bo łóżko jest niżej niż monitor :D)

Super Moderator
    Siła reputacji
    18
    Zawsze możesz wpakować się w jakiegoś Eizo :) Do grafiki idealny ;) - tylko tu już koszta troszkę większe, 2,5k musisz liczyć, przykładowo:
    http://www.komputronik.pl/Monitory_L...elny,id,51129/

I oczywiście ogólnie rzecz biorąc brałbym się za panoramę [chociaż sam nie byłem zbyt jej przychylny to zmieniłem zdanie po zakupie :P] ...i myślę, że 22-24'' stykną w zupełności [1680x1050 / 1920 x 1200 - rozdzielczości optymalne zarówno do zastosowań graficznych jak i gier].

Od siebie polecę coś z rodzinki HP, tu dokładniej mam na myśli:
    http://allegro.pl/item492614864_hp_p...8h_gratis.html
    Posiadam identyczny, tyle, że w wersji 22'' i z zakupu jestem bardzo zadowolony.

Więcej informacji od użytkowników na temat:
    http://forum.pclab.pl/index.php?showtopic=321955
    http://forum.purepc.pl/Monitory-f57/...o-t254738.html
    ...

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    16
    Serdeczne dzięki za wszystkie podpowiedzi, jednak nikt z was nie pisze o tych kątach ...

Z monitorem LCD nigdy nie miałem dłuższej styczności niż ta, kiedy w hipermarkecie przechodzi się obok stoiska z 20-toma identycznymi panelami ...
    A właśnie po tym co widziałem w hipermarketach boję się, że pomimo gwarantowanych przez producenta 160*, to już pod kątem 45* obraz wygląda jak w negatywie :/

Z tego co piszecie wnioskuje że sami jesteście użytkownikami LCDków, więc możecie powiedzieć jak to wygląda w praktyce (jak już wspomniałem szczególnie interesuje mnie pion)

Ponadto nasuwa mi się kolejne pytanie, a mianowicie :
    Co z obrazem 4:3 ? Np. analogowy obraz telewizyjny ? Posiadam najzwyklejszą kartę TV i jak dobrze wiedzie w najzwyklejszej telewizji nadal większość programów nadawane jest w 'kwadracie' ... Ciekawi mnie co stanie się z obrazem na panoramie ? Zostaną czarne paski po bokach czy obraz zostanie rozciągnięty/obcięty ?

Moderator Awatar Koniu
    Trofea
    Siła reputacji
    19
    na dobre konty tzn 178 nie licz w takiej cenie chyba ze może to być 19"
    http://www.komputronik.pl/Monitory_L...elny,id,53842/
    ten gwarantuje że spełni Twoje każde oczekiwanie
    Ostatnio edytowane przez Koniu ; 05-12-08 o 17:03

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    16
    Kurcze, pare dni internet odmawiał posłuszeństwa :/ "radiówka <3"

Powiedzcie mi jeszcze jakie obecnie są 'najlepsze' matryce do domowych zastosowań ?
    PVA ? SPVA ? TN ? Może jeszcze jakaś inna ?
    Szukałem na google ale tam starocie same ... najnowsze wątki to z 2007 roku :/
    Może ktoś przejrzyście wyjaśnić jakie są podstawowe różnice pomiędzy tymi matrycami ? (wady i zalety) Jakie są rzeczywiste kąty widzenia w każdej z nich, oraz do jakich celów która ? I jeszcze jak obecnie wygląda sprawa smużenia ?

Moderator Awatar Koniu
    Trofea
    Siła reputacji
    19
    kąty 178 stopni które są faktyczne! (żadnej przesady nie ma) to tylko i wyłącznie w matrycach PVA (sam mam i prawie ekierką sprawdzałem :P) SPVA - nic nie słyszałem o tym, ale prawdopodobnie jakaś nowsza, albo pochodnia technologia czyli powinno być ok. kolory są świetne, kontrast i jasność i równość podświetlenia nie pozostawia niedosytu (przynajmniej dla nie wyrafinowanego usera) a smużenie to pojęcie abstrakcyjne
    TN to dziś minimum - kąty rzeczywiste na poziomie 100-120 stopni - zależy od producenta i modelu, ogólnie kolory w miarę, tak samo jasność i kontrast oraz czas reakcji - różne czasy dla różnych modeli to kwestia nowszych technologi i jakości matrycy. warto zwrócić uwage na podświetlenie matrycy czy jest równe - to już każdy model ma inaczej. na pewno nie kupuj TTF - to już totalne dno jak na dziś.
    ogólnie PVA - mistrz jakości, TN najlepszy w porównaniu cena/jakość.
    Ostatnio edytowane przez Koniu ; 09-12-08 o 14:40

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    16
    Gdzieś kiedyś czytałem że TN do filmów i gier (bo nie smuży itp) natomiast PVA jest świetne do statycznych (np. grafika), gdzie ważne odwzorowanie barw ...

Ile w tym prawdy ?

Moderator Awatar Koniu
    Trofea
    Siła reputacji
    19
    TN nie smuży? xD no ciekawe... może te z wysokiej pułki - ale wtedy koszty takie same jak dla PVA a tu smużenia nie ma. najlepiej widać po tym, ze w TN cały czas zmniejszają czas rekacji i dziś czas reakcji jest na poziomie 2-4ns i to kolor-kolor a w moim PVA mam 25ns gray-gray czyli teoretycznie zdecydowanie gorzej, ale grałem w wiele gier, jeszcze więcej oglądałem filmów i nigdy nie widziałem smużenia. mam w domu drugi LCD na TN i rzekomo ma 12ns a smużenie jest i to dość widoczne (fakt że ten monitor nie był kupowany do pracy innej niż w wordem i mozilla to i dużo nie dałem)

nie wiem skąd masz takie info na temat PVA ale z doświadczenia stanowczo zaprzeczam - PVA nie ma wad, najlepsza matryca LCD i dlatego jest tylko we flagowych modelach, a te wiadomo kosztują

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    16
    A możecie mi powiedzieć w jakim sklepie najlepiej kupować taki monitor ? Gdzie można znaleźć jakiś wybór, a nie że jest 50 monitorów z czego tylko 5 modeli po 10 sztuk :/ Jakiś MediaMarkt ? Bo wiadomo że jak sie zobaczy na żywo to jest całkiem co innego. Chciałbym się przejechać i zobaczyć jak to w gruncie rzeczy wszystko wygląda i jakie są różnice.

Moderator Awatar Koniu
    Trofea
    Siła reputacji
    19
    kupować? agito.pl albo allegro (ale tam z rozwagą) a oglądać mediamarkt, euro agd rtv, komputrnik i wszelki sklepy komputerowe

Moderator Awatar np15
    Siła reputacji
    19
    Media Markt to sklep dla idiotów.
    www. skapiec.pl lub ceneo.pl i oczywiście Allegro bierz pod uwagę. Oglądnąć na żywo możesz w jakimś Media, Saturnie, czy Avansie, a poza tym nie przepłacaj.
    Kliknij, to nic nie kosztuje, innym pomoże:1 & 2 & 3 :thanks:

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    16
    Kupować przez internet ? Słyszałem że lcd najlepiej jest kupić osobiście ... sprawdzić bady, podświetlanie itp ?

Poza tym jak wygląda ewentualna gwarancja (tj. zwrot) po zakupie przez internet ?

Moderator Awatar Koniu
    Trofea
    Siła reputacji
    19
    w sklepie często powiedzą Ci ze nie mają do czego podłączyć monitora by sprawdzić czy pixele są ok - w najlepszym przypadku włączą go do prądu by pokazać że ogólnie działa.
    sam kupiłem przez neta i nie miałem się czego bać. kupuj LCD'eka wyłącznie z gwarancją producenta i im wyższa półka tym mniejsze ryzyko sub czy bad pixeli. wszelkie inne wady od razu wymieniają monitor, a w przypadku problemu z pixelami to zależy od wielkości matrycy: po iluś tam błędnych pixelach wymieniają monitor - przepisy wprowadzone przez UE. jeśli dodatkowo kupisz PVA od samsunga to udzielają oni 2 tygodniowej gwarancji dodatkowej na wszelkie usterki: każdy subpixel, albo badpixel w tym okresie jest podstawą do wymiany monitora na nowy.

co do zwrotów do sklepu to najlepiej jak kupisz w jakimś pewnym sklepie (komputronik czy agito) i bez problemu, jeśli jest tylko podstawa to wracają kase. z allegro to różnie bywa.

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    16
    A jak to jest z tą rozdzielczością natywną ... na czym to polega tak w ogóle ? Co za tym idzie jakie są lepsze proporcje - 16:9 czy 16:10 ?

I jeszcze jedno ...
    Gdzie są te monitory PVA ? Przeglądam już jakiś czas i wszędzie tylko TN ,TFT/NT(o co z tym chodzi?)
    Ogrom modeli wprost mnie przeraża ... kiedy człowiek ma tak wielki wybór wszystko zaczyna się mieszać :/
    Ostatnio edytowane przez Manky ; 10-12-08 o 21:08

Moderator Awatar Koniu
    Trofea
    Siła reputacji
    19
    natywna rozdzielczość to ta którą najlepiej używać - im większa tym lepsza. co do formatu to już kwestia indywidualna. mi przypadł do gustu ostatnio format 16:10, ale zobacz sobie w klepach komputerowych czy marketach który format lepiej spełnia Twoje wymagania.

Moderator Awatar Koniu
    Trofea
    Siła reputacji
    19
    sory nie zauważyłem edysji
    na komputroniku w dziale z monitorami LCD każ mu pokazać tylko na PVA (po lewej stronie masz możliwość ustawienia kryteriów) i zobaczysz co i jak. póxniej najwyżej szukaj konkretnych modeli w serwisach typu ceneo.pl

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    19
    Ostatnio edytowane przez Trescom ; 11-12-08 o 16:29

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    16
    Poszperałem trochę w sieci i wyszperałem coś takiego :

http://allegro.pl/item504332406_24_l...i_wroclaw.html

Co o tym myślicie ?
    24" - jak dla mnie bomba,
    S-PVa - też tak jak bym chciał,
    Pivot - na tym mi zależy

W aukcji zaznaczone jest iż nie są to monitory nowe, mogą mieć wady ... więc zacząłem szukać na ten temat informacji i wychodzi na to że można znaleźć monitor mocno uszkodzony a można trafić na praktycznie idealny.
    Od razu mówię że nie kupował bym tego przez internet, tylko na giełdzie - po wcześniejszym dokładnym obejrzeniu.

Ah i jeszcze jedno, 600 złotych ... z SPVA 24" ...

#Edit:
    Z takich znośnych wad (które mogą, ale nie muszą wystąpić)to:
    -delikatne piszczenie zasilacza
    -lekki przechył ~ 3-5* przy obrocie do pionu
    -delikatne przebarwienia na jednolitym kolorze
    -kilka trefnych pikseli

#Edit2:
    Zapomniałem powiedzieć ... z pewnych przyczyn (kasa potrzebna na coś dużo ważniejszego) górna granica stanęła na 1,500 a zarazem im będzie mniejsza tym lepiej, dlatego zaznaczyłem że bardzo podoba mi się cena tego monitora.
    Ostatnio edytowane przez Manky ; 12-12-08 o 23:35

Moderator Awatar Koniu
    Trofea
    Siła reputacji
    19
    no nie jest to monitor który zachwyca, ale za tą cene jeśli faktycznie trafisz na sprawny model to super okazja. z drugiej strony jak dla mnie którakolwiek z tych wad była by nie do zniesienia i wolałbym kupić zwykły TN w sklepie na gwarancji niż kupować kota w worku - życie mnie nauczyło że nie ma nic za darmo.

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    19
    Monitor sam w sobie jest świetny. Ale zacznijmy od tego, że ten na allegro nie jest nowy :] Sam prawie naciąłem się na tą aukcję.

"Monitory nie są nowe. Monitory mogą posiadać wyraźne ślady użytkowania jak: duże rysy, przetarcia, cienie, linie, obejmujące 1-9% ekranu."

Taki tekst znajduje się zaraz pod specyfikacją techniczną. Osobiście radzę uważać na tego typu aukcje.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)