Zobacz wyniki ankiety: Windows vs Linux

Głosujących
22. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Windows 95

0 0%
  • Windows NT

0 0%
  • Windows 2000

0 0%
  • Windows 2003 Server

0 0%
  • Windows Millenium

0 0%
  • Windows XP 32-bit

16 72.73%
  • Windows XP 64-bit

3 13.64%
  • Windows Vista 32-bit

0 0%
  • Windows Vista 64-bit

1 4.55%
  • Ubuntu / Kubuntu

6 27.27%
  • Knoppix

2 9.09%
  • Gentoo

0 0%
  • Mandriva Linux

2 9.09%
  • openSuSe

1 4.55%
  • Debian

0 0%
  • Red Hat Linux

0 0%
  • Slackware

0 0%
  • Fedora

0 0%
  • Arch Linux

1 4.55%
  • MAC OS

0 0%
Ankieta wielokrotnego wyboru
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Wątek: Windows vs Linux

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    17

Windows vs Linux

Ostatnio czytając różne wątki na Forach czy stronach internetowych , zwróciłem uwagę na często prowadzone dyskusje na temat systemów operacyjnych.
    Wspomnę, że przy niektórych ręce mi opadały. Czy to ze śmiechu, czy z powodu głupoty jaką niektórzy przelewają, a laicy komputerowi, nie znajdujący się całkowicie w temacie ślepo wierzą w takie bzdury.

Z początku chciałem rozdzielić temat na dwa:

1 Systemy Windows
    2 Systemy Linux

Po zastanowieniu się jednak postanowiłem połączyć te dwa tematy w jeden obszerny.
    W temacie tym zachęcam wszystkich do dyskusji jak i sondy na temat systemów operacyjnych z zakresu Windows kontra Linux.
    Zachęcam do wypowiadania się ZA jak i PRZECIW danemu systemowi, bądź wielu. Dlaczego używacie właśnie tego, a nie innego, dlaczego wolicie Linuxa niż Windowsa, bądź odwrotnie. Jakie według Was systemy posiadają istotne błędy, a jakie plusy.

Z góry uprzedzam, że nie chciałbym, aby dyskusja przerodziła się w spór z serii "głupi jesteś, ten system jest lepszy, nie masz zielonego pojęcia... bla bla bla".

W przypadku sondy, ograniczyłem ją do najbardziej znanych dystrybucji. W przypadku dystrybucji linuxa byłaby niezliczona ilość pozycji. W ramach informacyjnych listę takową znajdziecie między innymi >>> TUTAJ <<<. A jeśli kogoś interesuje porównanie owych dystrybucji zapraszam [url=http://pl.wikipedia.org/wiki/Por%C3%B3wnanie_dystrybucji_Linuksa]>>> TUTAJ <<<[/utl].
    Mimo wszystko zalecam do dyskusji i własnych refleksji, nie opartych o pisemka tudzeż "a kolega mi powiedział".

UWAGA: Można zaznaczyć więcej niż jeden system operacyjny. Np. osobiście posiadam na swoich komputerach systemy: Windows XP 32-bit, openSuSe, Ubuntu, Kubuntu

Dzięki temu tematowi stworzymy mniej więcej obraz przedstawiający rozprzestrzenianie się systemów operacyjnych, a także ich popularność. Dodatkowo, poparte konstruktywnymi wypowiedziami.

Mam nadzieję, że temat wniesie trochę światła w nasze codzienne, szare, komputerowe życie :)
    Tak więc, do dzieła!!! :)

P.s. w przypadku braku jakiegoś systemu, a uznacie, że powinien pojawić się na liście proszę o PM'a do mnie.
    Ostatnio edytowane przez Trescom ; 10-02-08 o 17:01

Użytkownik Forum Awatar Fenot
    Siła reputacji
    15
    Cóż, ja od dziś mam na pokładzie Xp, przez ponad rok używałem Ubuntu. XP zainstalowałem tylko po to, by pograć w kilka tytułów. Wiem, że jest Cedega, która podobno dość dobrze radzi sobie z emulacją gier, jednak jest to program platny, a jakoś głupio mi używać pirata w Linuksie. Nie myślcie, że zrezygnoałem systemów spod znaku Tux'a - po prostu porzucam Ubuntu, bu spróbować Debiana.
    Według mnie popularność systemów spod znaku Windows opiera się w dużej mierze na przyzwyczajeniu użytkowników - sam dziwnie czułem się używając początkowo Linucha i teraz - wracając do XP. Pozostaje także kwestia niedostępności niemałej ilości oprogramowania w Linuksie, ale to łączy się z tym, że ludzie używają przede wszystkim windowsa...i kolo się zamyka - wszak soft pisany jest na te platformy, na których będzie miał największy zbyt.
    Generalnie rzecz biorąc distro Linuksa typu Mandriva, Suse, Ubuntu to bardzo dobry OS dla przeciętnego użytkownika komputera. Po jego zainstalowaniu ma prawie wszystko, czego mu do szczęscia trzeba :)
    Oprócz tego kilka prostych kroków i daje mu to: Office, GG, Skype, www, ftp, p2p, nagrywanie płyt....
    Piraci obecnie nie istnieją! Piraci tworzyli nielegalne kopie płyt i na tym zarabiali, ludzi którzy wstawiają albumy do ściągnięcia za friko z netu nazwał bym prędzej "anarchistycznymi bibliotekarzami"
    Duże Pe

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    17
    Hmm... może sam zacznę jako nowy post.
    A zacznę ciekawostką/pytaniem. Co, i czy sądzicie na temat Windowsa Visty i pogłosek, że system ten jest systemem przejściowym? Krążą pogłoski, że Vista jest "mostem" przejściowym pomiędzy Windows XP a Windows Seven. Niejaki Pan Steve Ballmer z Microsoftu (przyjaciel Billa Gatesa, jakby ktoś nie wiedział =]), potwierdził taką pogłoskę.
    Jednak patrząc na rozpowszechnienie Windowsa Visty, okazuje się, a raczej ma się wrażenie, że obecnie system ten wcale nie wygląda na system "przejściowy", a wręcz sztandarowy Microsoftu.

----------------
    EDIT:

Ahh Fenot mnie uprzedził ze swoim postem :P No trudno, i tak zostaje :D

Siła reputacji
    15
    ...a i przypomniało mi się coś: podobno to Linux jest taki trudny i nieprzyjazny, a wczoraj 15 minut meczylem sie, żeby skonfigurować polaczenie sieciowe w Winie. Po tym czasie zorientowałem się, że trzeba ręcznie zainstalować kartę sieciową :P
    Piraci obecnie nie istnieją! Piraci tworzyli nielegalne kopie płyt i na tym zarabiali, ludzi którzy wstawiają albumy do ściągnięcia za friko z netu nazwał bym prędzej "anarchistycznymi bibliotekarzami"
    Duże Pe

Ginekolog <-> tapicer Awatar thomas.night
    Siła reputacji
    19
    pod terminalem:
    su
    (hasło roota)
    ifconfig - dla sieciówek kablowych
    iwconfig - dla sieciówek wireless
    ... jak w statusie, wyk. też spirale z materiału powierzonego :)
    night_cr0wler / astar0th

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    17
    Proszę mi tu nie robić OT i trzymać się strict tematu :P

Siła reputacji
    15
    thomas, nie zrozumiałeś mnie: Pod Linem nie miałem żadnych problemów z sieciówką. Dopiero gdy wróciłem do xp, to trzeba było osobno instalować stery...zaskoczyło mnie to trochę :) Panicznie zacząłem szukać cd dostarczonego z plytą główną.
    ...EOT :D
    Duże Pe

Siła reputacji
    19
    Po prostu zmęczenie :D I stay quiet than . . .
    Pska:
    Zareklamuje jeszcze mojego ArchLinuxa :) (good shit)
    Ostatnio edytowane przez thomas.night ; 11-02-08 o 00:40
    night_cr0wler / astar0th

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    17
    Jak Good Shit to napisz coś o nim. Po to ten temat powstał.
    Już 9 osób zagłosowało a zero posta. Wiem, że fajnie się klika w sondach, ale nie tylko o to tu chodzi.

murder(ator) ;) Awatar DaRiOOsH
    Siła reputacji
    15
    Cytat Zamieszczone przez trescom Zobacz posta
    Już 9 osób zagłosowało a zero posta. Wiem, że fajnie się klika w sondach, ale nie tylko o to tu chodzi.
    A co tu pisać. Od zawsze jechałem windą. Na linucha przesiądę się, gdy zmusi mnie do tego sytuacja. Na razie się nie zanosi. Linucha nie znam. Wiem tyle, że istnieje. Możliwe, że bym poznał gdyby moja kariera potoczyła się w stronę informatyki. Wybór pomiędzy studiami i pracą zadecydował. Aktualnie odkładam kasę na laptoka, więc będzie sprzęt do eksperymentów i możliwe, że wtedy spróbuje poznać smak linuxa. Teraz komp domowy jest dzielony między cztery osoby, więc nie ma możliwości na testy i porównania.

Siła reputacji
    19
    ArchLinux... pełna optymalizacja systemu pod kątem prędkości, pakiety w miarę aktualne (choć nie najświeższe). Posiada natywny system nieco przypominający porty znane z FreeBSD + instrukcje dla kompilatora - Auto Build System. Jeżeli chodzi o menadżer oprogramowania w distro mamy pacman'a, który pod względem szybkości bije na głowę YUMa (RedHat/Fedora) czy też APTa (Debian i jego pochodne)
    night_cr0wler / astar0th

Użytkownik Forum Awatar JohannesR
    Siła reputacji
    16
    Hmm no to moze ja napisze kilka slow od laika.
    Odkad pamietam uzywam Windowsa, 95 - 98 -Xp. O tych starszych nie bede sie wypowiadal, bo od razu przypominaja mi sie niebieskie ekrany. Jesli chodzi o Xp to nigdy mi sie nie zawiesil w takim stopniu bym musial nacisnac "reset" badz drastycznie odciac zasilanie. To byl ogromny krok wzgledem poprzednich wesji systemu. Zawsze jak mialem jakis problem z windowsem potrafilem w rozny sposob problem zlikwidowac (nie sprowadzalo sie to reinstalacji oczywiscie) zatem nie jestem kompletnym laikiem. Ale trzeba sobie zdac sprawe, ze wiedza na jakis temat ma wiele plaszczyzn "glebi". Na przyklad wiedza na temat "swieciacej zarowki":
    - ktos wie, ze jak przycisnie wlacznik swiatla, zarowka zaczyna dzialac
    - jesli nie swieci, wymienia ja na nowa, jesli dalej nie dziala, sprawdza korki; potem sprawdza czy jest swiatlo u sasiadow itd
    - jesli nic z tego nie pomaga, ani nie daje wyjasniania dzwoni do pogotowia energetycznego by oni sie tym zajeli
    Tak naprawde malo kto z nas posiada wiedze na temat tego, ze zarowka swieci, malo kto wie na jakiej zasadzie dziala prad, czym jest prad wlasciwie i jak powoduje on swiecenie zarowki. Wiedza ta w codziennym uzytkowaniu swiatla nie jest potrzebna i mozna sie bez niej obyc.
    Moja dygresja odnosi sie oczywiscie do windowsa i linuxa :) sam probowalem uzytkowac linuxa mandrive i ubuntu. Za kazdym razem na samym wstepie spotykalem spore trudnosci. Na przyklad brak dzwieku przy probie odtwarzania muzyki, probowanie roznych sterownikow, bez rezultatu pomimo zasiegania porad na roznych forach i tutorialach. Potem z Ubuntu chcialem sobie sterowniki do geforce'a wgrac. Postepowalem w idealnej zgodzie z poradnikami i zawsze czegos brakowalo, ktorys krok nie dawal pozadanych rezultatow.
    Mam 2 dyski i chcialem by dysk z muzyka (NTFS) byl widoczny pod Linuksem, czytalem, ze da sie to zrobic i znow podazajac za krokami poradnika cos nie wychodzilo.
    Szczerze mialem dosc, ze na poczatku uzytkowania Linuksa nie dziala mi poprawnie podstawowe dla mnie rzeczy: dzwiek, grafika i dostep do zasobow dysku. Owszem da sie to wszystko rozwiazac, ale dla kogos bez potrzebnej wiedzy (skoro poradniki nie skutkowaly) wiaze sie to z gleboka frustracja, ktorej na XP nie doznawalem. Co do windowsa to rozne dziwne rzeczy mnie w zwiazku z nim spotykaly, ale za kazdym razem potrafilem dojsc przyczyny, w Linuksie zypelnie nie wiem za co sie zabrac przy diagnozie. Byc moze wynika to ze zbyt krotkiego czasu obycia z nim w stosunku do Windy, ale troche nie widze na razie powodu czemu mialbym sie meczyc na Linuksie skoro potrafie tak skonfigurowac sobie Xp by dzialal tak jak sobie tego zycze.
    Dodatkowo nie znam specjalistycznych narzedzi na Linuksie na przyklad do montowania materialu filmowego i nie wiem czy jest jest cos rownie dobrego na Linuksie jak Adobe Premiere.

Kocik
    Gość
    Linux: praktycznie bez awaryjny -może 10 lat bez przerwy być włączony i robić zaawansowane obliczenia i się nie zawiesi (gwarancja Mandrivy), poza tym, w moim odczuciu, nie jest taki trudny w użytkowaniu, jak się na początku wydaje.

Ja osobiście mam Windę modelu Vista, i nie mam o tym systemie pozytywnego mniemania, a wcześniejsze systemy to już tragedia... jak np. siadam do XP i próbuje coś zrobić, to dużej ilości opcji nie ma, albo są w zupełnie innych miejscach, jakoś tak przemyślnie ukryte.. interfejs jest za grosz nie przejrzysty i nieintuicyjny... A teraz pewnie ktoś mnie zbluzga, ale nie robi mi to, bo takie jest moje zdanie.
    :dance:

Linux ma jeden minus: jest używany przez mniejszą ilość ludzi, a co za tym idzie producentom nie chce się inwestować w tą platformę :zx11pisse i wydawać kasę na tworzenie programów pod linuxa, lub chociażby dostosowanie już istniejącego kodu, bo jest to dla nich nie opłacalne. A więc nie można tam używać sprawdzonych programów znanych z Windowsa, a większości ludzi nie chce się szukać nowych i uczyć się ich obsługi, co powoduje że nie przesiadają się na Linuxa :banghead: tworzy się pętelka:rocketwho

Ale (chyba) jest też plus: podobno niektórzy producenci kompilują komercyjne programy na Linuxa i rozprowadzają je za darmo (czy mógłby ktoś zweryfikować ostatnią informację??)
    Ostatnio edytowane przez Trescom ; 21-06-08 o 22:23

Super Moderator
    Siła reputacji
    17
    podobno niektórzy producenci kompilują komercyjne programy na Linuxa i rozprowadzają je za darmo
    Za darmo - masz na myśli - torrenty, p2p i podobne? Hyh.

Innej drogi - jakoś nie mogę pojąć, brak logicznej spójności z tym co piszesz :P [- komercyjne programy + Linux = free]. Samo kłóci się z sobą.
    a wcześniejsze systemy to już tragedia...
    Nazwałbym to modą na tragedie, z wielkiego 'nic', duże 'coś'.
    jak np. siadam do XP i próbuje coś zrobić, to dużej ilości opcji nie ma
    A po co np. osobie wyłącznie grającej czy korzystającej z Office'a [itd.] - ogrom opcji? A do takich zauważyłem jest skierowany ten system.
    albo są w zupełnie innych miejscach, jakoś tak przemyślnie ukryte.. interfejs jest za grosz nie przejrzysty i nieintuicyjny...
    Ojj... tu bym się kłócił. Z tego co widzę, większość ludzi poświęca więcej czasu na oswojenie Unixowo-podobnych systemów aniżeli Okienek od Billa. No ale domyślam się, że ten [Twój poniekąd] problem wynika raczej z przyzwyczajeń wyniesionych przy użytkowaniu - choćby Mandrivy.
    A teraz pewnie ktoś mnie zbluzga, ale nie robi mi to, bo takie jest moje zdanie.
    Nikt nikogo nie bluza i bluzgać nie będzie. Amen :P
    Linux ma jeden minus: jest używany przez mniejszą ilość ludzi, a co za tym idzie producentom nie chce się inwestować w tą platformę
    Tu racja, no ale cóż zrobić - 'masz dobrze, to po cóż mieć lepiej'.
    i wydawać kasę na tworzenie programów pod linuxa
    Kasa, kasa, kasa. True.
    A więc nie można tam używać sprawdzonych programów znanych z Windowsa
    Znanych - i często zakładam, że lepszych. Włożona kasa przekłada się na jakość i dobre wsparcie. No ale, czarne owieczki jak wszędzie, znajdą się :P
    a większości ludzi nie chce się szukać nowych i uczyć się ich obsługi, co powoduje że nie przesiadają się na Linuxa
    Dramatyzujesz. Niusów o przesiadkach coraz to większych instytucji na systemy Linuxowe - przybywa. Szkoły, firmy - chyba zaczynają zauważać korzyści [$]. Zresztą - pojedyncze jednostki - także nie pozostają w tyle. Strony, fora, blogi - wręcz się namnażają - więc chyba coś w tym jest, nie? Hyh.
    Ostatnio edytowane przez wyyzy ; 21-06-08 o 19:22
    ...

Użytkownik Forum Awatar Fredi
    Siła reputacji
    16
    Osobiscie pracuje na windzie (przedtem 95 i 98) teraz XP i jest mi tak latwiej nie ukrywam. Instalacja gier i wszystkiego wydaje mi sie latwiejsza. Duzo ludzi z tego systemu korzysta w moim otoczeniu. Czesto naprawiam rozne bledy popelnione przez uzytkownikow, ktore spowodowaly niewlasciwa prace komputera i jest to wlasnie windows.

Natomiast jezeli chodzi o linuxa, to probowalem zalapac, o co w tym chodzi instalujac Mandrake, chyba w wersji 9, ale juz nie pamietam (obecnie Mandriva Linux ), lecz skonczylo sie na tym, iz zainstalowanie gry stalo sie dla mnie problemem. Naprawde doczynienia zaczelem miec z tymi systemami, kiedy dostalem shella i trza bylo poinstalowac rozne programy (do irca) i okazalo sie, ze jednak nie jest to niemozliwe :) potem trza sie bylo nauczyc jak konfigurowac bota (eggdrop) i zaczela sie wieksza fascynacja.

Jednak jakies kilka miechow temu, co mialem wlasnego shella (gdzies zrobilem taki temacik nawet :) ) poznalem FreeBSD i na tym etapie sie zatrzymalem :)

:)
    Ostatnio edytowane przez Trescom ; 21-06-08 o 22:23
    Śmierć chroni przed życiem. -=|-|-|-|-|=- Pan Bóg bawi się z ludźmi w chowanego. On odlicza - ludzie się chowają -=|-|-|-|-|=- Tylko człowiek potrafi być nieludzki

- Andrzej Majewski

Użytkownik (oczekujący)
    Siła reputacji
    0
    Widze większosc jednak za XP :D Ja najbardziej lubie 7 i 10 sa jakoś tak przyjaźnie zrobione pod katem UX

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)