Strona 5 z 12 PierwszyPierwszy 123456789101112 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 125 z 282

Wątek: Mozilla Firefox - wszystko o Lisku

Moderator
    Siła reputacji
    18

Niebezpieczna luka w Firefoksie

Niebezpieczna luka w Firefoksie

Organizacja Secunia poinformowała o wykryciu niebezpiecznej luki w przeglądarce Mozilla Firefox serii 2.0.x, tylko w wersjach dla systemu Windows. Luka może posłużyć do przejęcia kontroli nad systemem użytkownika.

Błąd dotyczy obsługi odnośników typu "firefoxurl://", które domyślnie po instalacji przeglądarki w Windows jest powiązany z Firefoksem. Parametry tych odnośników są przekazywane bezpośrednio do Firefoksa, który wykonuje je bez jakiejkolwiek weryfikacji, co pozwala na praktycznie nieograniczone sterowanie działaniem przeglądarki, otwieranie stron, zmianę ustawień, instalowanie dodatków, a nawet modyfikację profilu użytkownika.

Co istotne, luka może być wykonana tylko za pośrednictwem przeglądarki Internet Explorer, w której użytkownik musi kliknąć na specjalnie skonstruowany link, który uruchomi Firefoksa. Aktualnie nie ma dostępnej łatki, tymczasowym sposobem na zabezpieczenie jest usunięcie z systemu przypisania odnośników typu firefoxurl.

Tymczasem, organizacja Mozilla ogłosiła zmianę terminu wydania kolejnej testowej wersji Firefoksa 3.0. Beta, która miała ujrzeć światło dzienne 31 lipca ukaże się najwcześniej w połowie września. Data wydania stabilnej wersji nie jest jeszcze znana, pojawiły się komentarze, że być może zostanie ona przesunięta na przyszły rok.
    ?ródło: Secunia

http://www.stopforumspam.com/
    Piana jest wesołością piwa.

Moderator
    Siła reputacji
    18

Firefox zyskuje w Europie

Firefox zyskuje w Europie

Popularność przeglądarki Mozilla Firefox mocno wzrosła w ciągu ostatniego roku w porównaniu z Internet Explorerem. Szczególną zwyżkę udziału w rynku widać w ciągu ostatnich czterech miesięcy.

Od 2 do 8 lipca przeanalizowano dane z 96 tysięcy stron internetowych. Na ich podstawie ustalono, że Firefox ma 27,8% rynku, Internet Explorer 66,5% a pozostałe przeglądarki 5,7%. W porównaniu z marcem udział Firefoksa wzrósł o 3,7%. Natomiast popularność IE spada. Na Słowenii korzysta z niego 47,9% użytkowników a w Finlandii 45.4% co oznacza tam zrównanie z Firefoksiem. W krajach takich jak Niemcy, Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Chorwacja czy Irlandia przeglądarka Mozilli cieszy się udziałem w rynku na poziomie dochodzącym do 40%. W Austrii, Grecji, Rumunii, Bułgarii, Estonii oraz Łotwie Firefox jest używany przez 30% użytkowników. Popularność wynoszącą 25% Firefox ma we Francji, Szwecji i Szwajcarii, natomiast w Wielkiej Brytanii, Holandii, Włoszech, Hiszpanii, Ukrainie, Norwegii i Danii używa go tylko 20% internautów.

Ponadto z innego badania wynika niska skłonność użytkowników Internet Explorera 6 do aktualizacji do wersji 7. Dzieje się tak nawet w tych krajach, gdzie IE jest popularny. Aktualizacji dokonała jedna trzecia użytkowników podczas gdy dla migracji z Firefoksa 1 na 2 wskaźnik ten wynosi 85%. W 17 europejskich krajach FF2 jest bardziej popularny od IE7. Przeciwnie jest w 16 krajach.
    ?ródło: iTWire

Moderator
    Siła reputacji
    18

Firefox 2.0.0.5 wydany

Firefox 2.0.0.5 wydany

Ukazała się poprawiona wersja przeglądarki internetowej opartej na silniku Gecko cenionym przez wielu użytkowników na całym świecie za dużą szybkość i dobrą obsługę standardów internetowych rekomendowanych przez W3C.

Firefox to przede wszystkim prostota obsługi, blokowanie wyskakujących okien, przeglądanie w kartach czy zintegrowany menadżer pobierania plików. Wielką zaletą przeglądarki jest możliwość dopasowania funkcjonalności do własnych potrzeb. Wszystko to jest możliwe dzięki pracy wielu użytkowników tworzących rozszerzenia (pluginy) zwiększające możliwości aplikacji o np. wykonywanie popularnych komend (wstecz, odśwież itp.) za pomocą gestów myszy, integrację z akceleratorami pobierania plików, przyspieszanie otwierania stron WWW, powiadamianie o nowych wiadomościach pocztowych, sprawdzanie pisowni i dużo więcej.

W najnowszej wersji załatano osiem dziur w tym poważny błąd, o którym informowaliśmy kilka dni temu. Przypominamy, że dotyczył on obsługi odnośników typu "firefoxurl://", domyślnie po instalacji przeglądarek w Windows powiązanych z Firefoksem. Parametry tych odnośników były przekazywane bezpośrednio do Firefoksa, który wykonywał je bez jakiejkolwiek weryfikacji, co pozwalało na praktycznie nieograniczone sterowanie działaniem przeglądarki, otwieranie stron, zmianę ustawień, instalowanie dodatków, a nawet modyfikację profilu użytkownika. Pełna lista wprowadzonych zmian dostępna jest na stronie projektu.

?ródło: Mozilla

Moderator
    Siła reputacji
    18

Czy mały Firefox pokona IE?

Czy mały Firefox pokona IE?

Powstał pomysł stworzenia małej, okrojonej wersji przeglądarki Mozilla Firefox, która na starych komputerach byłaby dobrą konkurencją dla Internet Explorera.

Firefox, początkowo reklamowany jako mała i szybka przeglądarka, znacznie się rozrósł. Do tego dochodzi wiele wtyczek. Przez to nieraz długo się uruchamia i zajmuje dużo pamięci. Dlatego powstał pomysł jego odchudzenia. Firefox Lite, jak mogłaby się taka wersja nazywać, miałby być pozbawiony kart, wtyczek, zakładek, historii i możliwości dostosowywania ustawień. W zamian oferowałby szybkość i bezpieczeństwo. Byłaby też na tyle prosta, że nie przestraszyłaby początkujących użytkowników. Taki okrojony Firefox konkurowałby raczej z IE6 niż z IE7.

Pomysłodawca projektu, Nate Lanxon, wierzy, że mały lisek bardzo przyczyniłby się do pokonania Internet Explorera. Czy jednak ma rację? Czy okrojona przeglądarka Mozilli zainteresowałaby użytkowników? Czy starych komputerów jest na tyle dużo? A wreszcie, czy znajdą się programiści, którzy by takiego Firefoksa przygotowali?
    ?ródło: CNET

Moderator
    Siła reputacji
    18

Mozilla przyznaje się do błędu

Mozilla przyznaje się do błędu

Mozilla Foundation przyznała, iż jej produkt, przeglądarka Firefox, jest podatna na specjalnie spreparowane odnośniki, które mogą przesyłać złośliwy kod zewnętrznym aplikacjom.

Na początku lipca eksperci ds. bezpieczeństwa odkryli sposób, który pozwalał w Firefoksie (i potencjalnie innym programie Windows) na wykonanie dowolnego kodu, w tym również złośliwego. Mozilla utrzymywała, iż błąd tkwi po stronie Internet Explorera, (gdyż błąd pojawia się po uruchomieniu Firefoksa z poziomu IE) podczas gdy Microsoft twierdził wręcz odwrotnie.

Sądziliśmy, że to problem Internet Explorera - twierdzi Window Snyder z Mozilli. Wydaje się jednak, że problem tkwi w Firefoksie.

Mozilla bada dokładnie sytuację, aby właściwie na nią odpowiedzieć.
    ?ródło: Hacking.pl

Moderator
    Siła reputacji
    18

Mozilla Firefox znów dziurawyhttp://forum.underpl.org/newreply.php?do=newreply&noquot

Mozilla Firefox znów dziurawy

Wykryto kolejną lukę w przeglądarce Firefox. Znów dotyczy linków ale nie jest już wymagany Internet Explorer. Wystarczy kliknięcie.

Błąd został odnaleziony przez Billa Riosa i Nate'a McFetersa. Dzięki znakom o kodzie 0 umieszczonym w linkach możliwe jest uruchomienie plików wykonywalnych na komputerze ofiary. Atak może zostać wykonany przez linki takie jak mailto:, news:, nntp: oraz snews:. Natomiast w przypadku linków telnet: oprócz kliknięcia przez ofiarę wymagana jest też dalsza interakcja. Oprócz przeglądarek Mozilli dziurawy jest też Netscape Navigator 9. Stworzono stronę, na której można przetestować swoją przeglądarkę. Nie zawiera szkodliwego kodu, uruchamiany jest kalkulator.

Dziura została załatana w Firefoksie 2.0.0.6 RC2. Jest to wciąż wersja testowa ale osoby, którym zależy na bezpieczeństwie powinny rozważyć aktualizację. Jak zwykle warto zachować ostrożność i patrzeć w co się klika.

Aktualizacja, 28.07.2007, 03:22

Ścieżki zawarte w przykładowych linkach są przygotowane z myślą o systemie Windows XP. Po przeróbkach linki powinny działać też na innych wersjach Windows. Odkrywcy luki nie podają informacji na temat podatności Firefoksa pod innymi systemami operacyjnymi. Zachowanie linków zależy też od tego czy zainstalowane w systemie są aplikacje obsługujące poszczególne typy linków, np. program pocztowy dla mailto:.

Aktualizacja, 28.07.2007, 23:36

Odkrywcy luki dodali informację, że testowe linki wymagają IE7 do zadziałania. Dodali też przypomnienie, że choć linki te wymagają kliknięcia przez użytkownika to dzięki skryptom można stworzyć stronę, która będzie wykorzystywać dziurę bez żadnej interakcji ze strony użytkownika.
    ?ródło: Billy Rios

Użytkownik Forum Awatar FK
    Siła reputacji
    0
    Cytat Zamieszczone przez DaRiOOsH Zobacz posta
    Został zrozumiany bardzo dobrze :). Przyciski edytora postów są nieaktywne. Pod IE wszystko jest ok. A ja dołączam się do pytania, bo u mnie jest to samo.
    Problem znikł, gdy usunęłam wpis, który pozwalał na omijanie slotów na megaupload (zresztą w tej chwili nieużyteczny). I teraz wszystko śmiga, włącznie z gmailem, który otwierał się w widoku HTML zamiast podstawowego.
    Często smak życia odbiera nam apetyt.
    - Dominik Opolski :Thinkingo

murder(ator) ;) Awatar DaRiOOsH
    Siła reputacji
    18
    Dzięki Ci eFKo

Użytkownik Forum Awatar buszmen
    Siła reputacji
    17

Nowe szczegóły dotyczące kolejne wersji przeglądarki Firefox

Nowe szczegóły dotyczące kolejne wersji przeglądarki Firefox

Mozilla sumiennie pracuje nad nową wersją swego sztandarowego produktu – internetowej przeglądarki Firefox.

W najnowszej edycji ?browsera? pojawi się nowa funkcja, której zadaniem będzie zidentyfikowanie złośliwej strony internetowej i poinformowanie o tym fakcie użytkowników.
    Rosnąca liczba złośliwych stron internetowych wymusza stworzenie nowej techniki obrony. Mozilla sądzi, iż użytkownicy powinni być lepiej chronieni przed atakami płynącymi z sieci WWW.

Nowa technologia wykrywająca złośliwą zawartość na stronie WWW pojawić się ma jeszcze w tym roku wraz z Firefoksem V3.0.

Pracownicy Mozilli opracowują również interfejs użytkownika, którego zadaniem będzie ostrzeżenie w porę internaty przed zbliżającym się zagrożeniem. Z pewnością nie będzie to wyskakujące okienko, które będzie można zignorować za pomocą przycisku ?Cancel? - zapewniają projektanci.

Firma Sophos ostrzega przed znacznym wzrostem niebezpiecznych stron internetowych. W kwietniu każdego dnia powstawała około 5000 takich witryn, w lipcu juz 30 tysięcy.

Firefox 2 nie posiadał mechanizmu na bieżąco identyfikującego złośliwą zawartość strony. Sytuacja ta zmieni sie w kolejnej wersji przeglądarki. Jej projektanci muszą jednak przemyśleć sposób komunikowania się oprogramowania z internautą. Musi on ułatwić dokonywanie słusznych i przemyślanych decyzji.

Większość kodu Firefoksa 3 została napisana od nowa, aby zwiększyć wydajność.

źródło: www.itnews.com.au
    Ostatnio edytowane przez wyyzy ; 13-08-07 o 21:40 Powód: przeniosłem...

Moderator
    Siła reputacji
    18

Kolejny błąd w Firefoksie

Kolejny błąd w Firefoksie

W popularnej przeglądarce Firefox znaleziono lukę, która pozwala na zdalny dostęp do zmiennych zapisywanych przez rozszerzenia i tworzonych przez nie funkcji. W ten sposób włamywacz może wejść w posiadanie niektórych danych użytkownika, na przykład haseł do witryn.

Na blogu 0x000000 pojawiła się informacja, że Firefox we wszystkich skryptach JavaScript daje dostęp do wszystkich zmiennych i obiektów tworzonych przez rozszerzenia. W ten sposób, za pomocą prostego skryptu odpowiednio spreparowana strona może pobrać te dane, a nawet wykonać niektóre funkcje.

Luka jest o tyle niebezpieczna, gdyż użytkownicy często instalują rozszerzenia, w których zapisywane są hasła do witryn, na przykład służące do sprawdzania poczty GMail. Programiści Mozilli już sprawdzają te informacje, tymczasowym sposobem na zabezpieczenie się jest instalacja rozszerzenia NoScript, ograniczającego dostęp do JavaScript.
    ?ródło: TheRegister

Super Moderator
    Siła reputacji
    20
    Zablokowany AdBlock

Blogger Danny Carlton w ramach protestu przeciwko rozszerzeniu AdBlock Plus zablokował wszystkim użytkownikom Firefoksa dostęp do swojego bloga.

Ponieważ nie ma możliwości identyfikacji, która przeglądarka posiada włączone rozszerzenie AdBlock, Carlton zdecydował się zablokować wszystkich użytkowników Firefoksa i przekierować ich do strony, w której tłumaczy swoją decyzję.

Sprawa jest kontrowersyjna, gdyż AdBlock powstał, gdyż na stronach WWW pojawiało się coraz więcej agresywnych, nachalnych reklam, często zasłaniających główną treść strony, lub otwierających nowe okna przeglądarki. Z drugiej strony zrozumiałe jest to, że twórcy witryn próbują w ten sposób zrekompensować koszty utrzymania stron na serwerach i poświęconego im czasu. Z drugiej strony, gdyby reklamy nie utrudniały życia użytkownikom, rozszerzenia takie jak AdBlock Plus nie powstałyby.

?ródło: dobreprogramy.pl
    ...

Moderator
    Siła reputacji
    18

Icon5 Mozilla Firefox, a wtyczka-ki

Mam pytanie dotyczące wtyczek, nie wszystkie można z automatu zainstalować, więc gdzie tą, te, wtyczki ręcznie należy wkleić(do jakiego folderu), tak aby ręczna instalacja przyniosła efekt pożądany, wynikający z definicji danej wtyczki.

thx.
    pytonss

murder(ator) ;) Awatar DaRiOOsH
    Siła reputacji
    18
    Przeciągnij plik z wtyczką do okna foxa. Wyskoczy okienko odliczające 5 sekund i instalacja się zaczyna :)

Moderator
    Siła reputacji
    18
    raczej to nie możliwe ponieważ, po pierwsze nie powiodło się u mnie, po drugie ta wtyczka ma rozszerzenie .dll

EDIT

Ok. Darioosh dziękuję,
    w międzyczasie okazało się to bajecznie proste, rozwiązanie
    = program files-->mozilla firefox-->plugins.

pytonss
    Ostatnio edytowane przez DaRiOOsH ; 28-08-07 o 19:45 Powód: połączyłem

Użytkownik Forum Awatar Eyka
    Siła reputacji
    16
    Mam problem z moją Mozillą. Przy próbie obejrzenia czegoś na tej stronie

Kod:
    http://film.onet.pl/zwiastuny/11043,2539526,267,filmy.html
    Na początku nie było niczego, ale pojawił sie monit o zainstalowanie czegoś tam. Zainstalowałam, pojawił się obraz, ale nie ma dźwięku.
    Na innych stronach jest ok, jest dźwięk i obraz. Opcje głośności w swoim komputerku tez sprawdziłam.
    Proszę o jakieś proste rozwiązania:)
    Duża wiedza czyni skromnym, mała zarozumiałym.
    Puste kłosy dumnie wznoszą się ku niebu, kłosy pełne ziarna w pokorze chylą się ku ziemi.

Ginekolog <-> tapicer Awatar thomas.night
    Siła reputacji
    22
    http://www.dlldump.com/download-dll-.../download.html

... te 3 pliczki dajesz do:
    Kod:
    %systemdrive%\Program Files\Mozilla Firefox\plugins\
    i powinno biegać :P

Pska: Zrób kopię tych plików o ile znajdują się w podanym folderze. Przydałby się też w miarę aktualny Windows Media Player.... albo chociaż WMP10.
    Ostatnio edytowane przez thomas.night ; 01-09-07 o 21:25
    ... jak w statusie, wyk. też spirale z materiału powierzonego :)
    night_cr0wler / astar0th

Vampirella
    Gość

Pomoc potrzebna od zaraz !! Please

Witam
    Założyłam celowo nowy temat żeby był łatwiej dostrzegalny
    Mam od kilku dni dosyć poważny problem z którym nie umie sobie poradzić :(
    otóż
    Jak mi się wydaje problem zaczął się od momentu zainstalowania nowej wersji 2.0.0.6 Mozilla Firefox dlaczego tak myślę , bo od tego czasu nie mogę dodawać na strony www fotek od siebie z komputera :( ogólnie strony otwierają się wolniej niż było przed...
    Może się mylę , może to nie wina Mozilli tylko przypadek sprawił że akurat w tym momencie coś się namieszało ale tak jest.Nie znam się tak dobrze na komputerach dlatego nie umie znaleźć przyczyny dlaczego nie mogę wysłać żadnego pliku ze zdjęciem na stronę www :( może jest tego inna przyczyna tylko jaka?? Pomijając Mozillę , próbowałam wysłać fotki przez Operę Internet Explorer i to samo wychodzi , czyli nic. Czyżby Mozilla mi uszkodziła coś w systemie?? jeśli ona jest powodem , czy odinstalowanie całkowicie mozilli coś zmieni w tym przypadku??
    Jejuś ja już nie wiem co mam zrobić :( Dlatego tu piszę , liczę że mi POMOŻECIE !!
    Pomóżcie mi , co ?? :notworthy

Edit by DaRiOOsH
    Przeniosłem celowo ten post żeby był porządek na forum.
    Vampirello porządek to podstawa na rozbudowanym forum, a Twój post zostanie na pewno zauważony i w miarę naszych skromnych możliwości uzyskasz pomoc. Druga sprawa to tytuł nowego tematu. Jeśli założysz dziesięć tematów z dziesięcioma sprawami a każdy temat będzie nazywał się "Pomoc na wczoraj" to sama się pogubisz. Nazywaj tematy tak, aby wstępnie było wiadomo o czym jest dany wątek. W Twoim przypadku proponuję "Problem z przeglądarkami" lecz to nieaktualne bo dyskusja powróciła do właściwego wątku.
    Ale się rozpisałem :P
    Ostatnio edytowane przez DaRiOOsH ; 08-09-07 o 15:08

Ginekolog <-> tapicer Awatar thomas.night
    Siła reputacji
    22
    Podeślij LOGa z HijackThis'a:
    http://www.merijn.org/files/HiJackThis_v2.exe
    ... jak w statusie, wyk. też spirale z materiału powierzonego :)
    night_cr0wler / astar0th

Super Moderator
    Siła reputacji
    20
    Dziś [tak jak informuje serwis dobreprogramy.pl] ukazała się nowa wersja Liska: Firefox 3.0 Beta 1
    Cytat Zamieszczone przez News z dobreprogramy.pl
    [...]Programiści zdążyli już usunąć 11 000 błędów, pozostało im jeszcze 700. Dziury w bezpieczeństwie będą traktowane jako błędy ważne, także te problemy, które są uciążliwe podczas przeglądania stron otrzymają stosunkowo wysoki priorytet. Oprócz wydanej właśnie bety planowane są jeszcze dwie. Finalna wersja pojawi się w 2008 roku.[...]
    ...

Użytkownik Forum Awatar WernerusMaximus
    Siła reputacji
    17
    Czy jest możliwość przyspieszenia w jakiś sposób startu FFoxa? Mam trochę wtyczek i pluginów etc., a ładowanie strony startowej (Google) trwa ok 10sek. Co jest wiecznością. Po załadowaniu cyka już ładnie.
    Somewhere over the rainbow, way up high
    There's a land that I heard of once in a lullaby
    Somewhere over that rainbow, skies are blue
    And the dreams that you dare to dream really do come true

Użytkownik Forum Awatar alec
    Siła reputacji
    17
    z tego co się orientuję to nie ma ;/ wtyczki sprawdzają przy starcie czy są aktualizacje ( odinstalować wszystkie dodatki :))

Użytkownik Forum
    Siła reputacji
    17

Siła reputacji
    0
    Mam problem z Firefoxem od kilku dni. Wszystko działa jak należy oprócz stron gmaila i last.fm.

Jeśli chodzi o pierwszą to zawiesza się otwieranie i oczom moim ukazuje się napis, że "Ładowanie...

To zajmuje więcej czasu niż zwykle.

Jeśli korzystasz z połączenia internetowego o małej szybkości, załadowanie tej strony może zająć więcej czasu. Można jednak użyć tymczasem podstawowego widoku HTML.

Jeśli korzystasz z tego samego połączenia internetowego, co zwykle, a zazwyczaj możesz bez problemu załadować tę stronę, odśwież stronę w przeglądarce. Jeśli problem z ładowaniem konta nie ustąpi, przejdź do Centrum pomocy, aby uzyskać informacje o rozwiązywaniu problemów. ".
    Po wybraniu widoku podstawowego mam już dostęp do skrzynki, ale w okrojonym stanie. Przeszkadza, nie ma co.

A jeśli chodzi o last.fm to bez ceregieli od razu otwiera się wszystko poprzesuwane, porozsuwane i z czcionką Times New Roman. Tu już nie da się żyć.

Instalowałam ostatnio dodatki do liska, ale wyłączyłam je, odinstalowałam i uruchomiłam przeglądarkę od nowa (nie raz już!), a tu wciąż to samo. W tej chwili mam włączonego tylko AdBlocka Plus 0.7.5.3 już od miesięcy i nigdy nie było z nim problemów. Ciasteczka też usuwałam. Nie mam pojęcia co się dzieje. Może Ktoś ma jakiś pomysł?

Użytkownik Forum Awatar Ogorek
    Siła reputacji
    21
    Odinstaluj lisa, usuń jego wewnętrzne ustawienia (zachowaj tylko bookmarki) i zainstaluj na nowo, mi to pomogło gdy miałem podobny do Ciebie problem z gmailem.
    W przypadku tej drugiej sprawdź czy ctrl+F5 działa.

Siła reputacji
    0
    Dziękuję, wszystko jak napisałeś. Z gmailem po ponownym zainstalowaniu nie mam już problemów, a last już po ctrl+F5 śmigał :).:notworthy

Strona 5 z 12 PierwszyPierwszy 123456789101112 OstatniOstatni

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)